Choď na obsah Choď na menu
 


CARAVAN BEER TOUR "Bohemia & Moravia 2015"

7. 5. 2015

 

 

CARAVAN BEER TOUR "Bohemia & Moravia 2015"

 

1.jpg

 

Po predminuloročnej " CARAVAN Bier Tour ZYTHOS 2013" v Belgicku, Nemecku a Česku, minuloročnej " CARAVAN Bier Tour DEUTSCHLAND 2014" v Nemecku a Česku sme sa tentoraz vo štvrtok 7. mája 2015 vybrali na CARAVAN BEER TOUR "Bohemia & Moravia 2015" čisto po českých pivách.

 

2.jpg

 

3.jpg

 

Na cestu sme sa (tentoraz v zložení: Vačkin, Quasňa, Čučo, Pirec, Hubert a Tschibinno) vybrali s oneskorením. Vzhľadom k plánovanému odjazdu o 15:00 hod. sme zo Skalice vyrazili až o 17:00 hod., no už o pol deviatej večer sme boli v prvom nádhernom pivovare "MMX" v Letoch u Dobřochovic, kde sme pri krásnom ohňostroji okoštovali štyri krásne pivá. Svetlú desiatku, Svetlý ležiak dvanástku, Stout a IPA. Tá mala horkosť IBU 82, takže bolo horké "ako sviňa", jednoducho to bola odvaha, bol to fakt špeciál.

 

5.jpg

 

Druhá naša zastávka bola v klasickej krčme pivovaru "Bobr" v Zadní Třebani, ktorú sme našli na konci dediny za železničným prejazdom, kde však bolo plno. Príjemná obsluha čapovala dve pivá, svetlú desiatku a polotmavú dvanástku, ktoré nás príjemne prekvapili a dali sa porovnať s "výtvormi" v predchádzajúcom pivovare.

 

6.jpg

 

Na záver dňa sme sa dostali do pekného minipivovaru "Energon" pri rybníku v Obořišti. Prišli sme pol hodinu po oficiálnej zatváracej dobe, a naviac tam mali uzatvorenú spoločnosť, tak mladý čašník nás aj napriek tomu usadil a celú dobu sa nám venoval. Mali sme teda šťastie, ukázal nám aj miestnosť s varňou a postupne nám doniesol štyri pivá. Svetlú desiatku a dvanástku, Weizen a polotmavú jedenástku. Obidve svetlé nám chutili, Weizen sa nám zdal byť "vodový", bez výrazného tela a jedenástka bola zrejmä už za svojim zenitom.

 

7.jpg

 

Naša prvá zastávka v piatok dopoľudnia v meste Příbram mal byť pivný bar "U malýho velkýho píva", no nakoľko mali kvôli štátnemu sviatku zatvorené, tak sme sa aspoň poprechádzali po celkom peknom meste a na námestí v reštaurácii "U Soudkú" sme si od smädu dali jedného "Staroprameňa" pozerajúc na vlajúce americké zástavy a zároveň polemizujúc o tom ako to tu v týchto končinách asi vyzeralo v roku 1945 pri oslobodzovaní spojencami.

 

8.jpg

 

Ďalšia zastávka bola v pivovare "Podlesí" neďaleko mesta Příbram. Krásna hospoda, v ktorej sme mali to šťastie aspoň pozdraviť sa s miestnym sládkom striedavo pobehujúcim medzi kotlami a výčapným pultom. Sedeli sme vo dvore za krásneho slnečného počasia, kde sme približne behom hodinky pokoštovali všetky štyri čapované pivá. Veľmi pekná sladová desiatka, svetlý ležiak dvanástka s parádnou rezkosťou, penou a farbou, skvelá APA a tmavý ležiak s troška slabším telom a farbou.

A tu sa zrodila aj prvá z dvoch údajne najvydarenejších spontánnych hlášok nášho výletu: "Tschibinno mi rekel: Quasňo ked máš chuť na šniclu, tak nevymýšlaj!"

 

9.jpg

 

V Rokycanoch sme navštívili minipivovar "U Stočesú" s dvesto litrovou varňou, kde na čape mali štyri svoje pivá a jedno z Chlumca. Svetlá jedenástka a dvanástka, ktoré sa na seba podobali boli asi najlepšie, Pšenica zrejmä nebola ani vrchne kvasená, miesto banánovej vône v nej prevládali citrusové tóny, IPA bola prázdna, Zázvorové nám pripadalo ako by bolo zo sušeného zázvoru a naviac bolo veľmi štipľavé s príchuťou diacetylu. Po "prívale" cyklistov už viazla obsluha a tak sme pokračovali ďalej.

 

10.jpg

 

V domácom hostinci "U Bizona" Čižiciach mali dve pekné pivné záhradky, no my sme sa usadili vo vnútri, pretože v televízii práve išiel priamy prenos zápasu Čechov s Rakušanmi na Majstrovstvách sveta v Prahe, z ktorého sme videli posledné dve tretiny v príjemnom prostredí, nakoľko Česko vyhralo 4:0 a my sme popritom okoštovali ich tri pivá. Bizon (svetlá jedenástka), Karolínka (svetlá trinástka) aj polotmavá vrchne kvasená trinástka nám veľmi chutli. Naviac sme boli sympatickí aj miestnym štamgastom, lebo sme sa radovali z víťazstva spolu s nimi.

 

11.jpg

 

V Dobřanoch na peknom námestí sme navštívili pivovar "Modrá Hvězda", kde sme okoštovali nimi všetky v tej chvíli ponúkané pivá, ktorých bolo naozaj viac ako dosť a naviac šofér Quasňa ochutnal aj ich nealkoholické. Dobřanská desiatka - príjemná klasika, Pšeničná jedenástka - nemala chybu, Dobřanská hviezda svetlý ležiak - výborná, Dobřanská hviezda trinástka rezané, Dobřanská hviezda štrnástka tmavý špeciál - výborné (pripomínalo nám to naše z Vintoperku ;-), Dobřanské pivo horké DPH vrchne kvasený špeciál IPA - výborné, Dobřanský Dragoun šestnástka polotmavý špeciál - opäť nebolo čo vytknúť, Dobřanský Sekáč sedemnástka svetlý špeciál - alkoholové a príjemne nachmelené pivo, Svatý Vít dvadsaťtrojka extra silný špeciál - alkohové, sladké plné pivo. Ochutené pivá z ich ponuky sme nepili, no aj tak to bol veľký zážitok a to sme ešte na pol ceste vôbec netušili, že to bol najlepší pivovar tohtoročnej CARAVAN BEER TOUR, kde sme ochutnali najlepšiu Pšenicu a IPU.

 

12.jpg

 

Večer sme už v "Chodovej jaskyni" spievali ruskú hymnu, čím sme "vyhnali Nemcov z hospody". Mali výbornú kuchyňu a tri pivá. Dve svetlé (jedenástka a dvanástka) a jedno tmavé (trinástka), všetko dobré "komerčné" pivá. Potom sme sedeli ešte v jednej krčme, kde sme si pred záverečnou dali taktiež Chodovar jedenástku.

 

13.jpg

 

Keďže do Domažlíc sme sa presunuli ešte v sobotu dopoľudnia, tak sme počas prehliadky krásneho veľkého námestia zašli aj do baru "Al Capone" okoštovať Plzenský Prazdroj.

 

14.jpg

 

Potom sme (ihneď po jej otvorení ;-) navštívili pivnicu, kde čapovali "Koutské pivo". V klasickej krčme mali na čape tri pivá. Nádhernú chmelovú svetlú desiatku, podobne nádhernú, no viacej sladovú svetlú dvanástku a plnú, sladkú tmavú štrnástku.

A tu sa zrodila tá druhá z dvoch (vraj ;-) najvydarenejších spontánnych hlášok nášho výletu, keď si chlapci doberali nášho sládka Ivana kvôli jeho nižšiemu vzrastu, tak som to chcel rýchlo a elegantne zachrániť, ale namiesto "Malý postavú, no s velkým duchem!" som povedal: "Malý postavú, no s velkým bruchem!"

 

15.jpg

 

Pred odchodom z pivnice v Domažliciach nám miestni štamgasti poradili, aby sme sa cestou do Sušice určite zastavili priamo v pivovare "Kout" v Koute na Šumavě. Za túto dobrú radu sme im dnes ozaj pvďační, nakoľko okrem možnosti zakúpenia ich fľaškového piva a kratkej prehliadky miestneho pivovaru sme mali to šťastie stretnúť sa priamo so sládkom, s ktorým sme vo veľmi družnej a plodnej debate zotrvali takmer pol hodinu.

 

16.jpg

 

V sušickom pivovare "U Švelchú" sme pri ich piatich pivách sledovali aj hokejový zápas Slovákov s Fínmi, ktoré sme prehrali 3:0. Svetlú desiatku, Pšenicu jedenástku, svetlú a polotmavú dvanástku a tmavú štrnástku navaril mladý sládok tohto pivovaru (len dvadsaťdvaročný sympatický absolvent strednej školy pivovarníckej na Podskalskej ulici v Prahe). S ním nás zoznámil náš nový priateľ Aleš "večný Čechoslovák". Všetky pivá boli pekne piteľné, z ktorých trocha vyčnieval Weizen a tmavá štrnástka s chuťou do Stoutu. Až na tú prehru celkový dojem bol príjemný.

 

17.jpg

 

Ako ďalší sme navštívili "Šumavský pivovar" v krásnom meste Vimperk, ktorý nám trocha svojou členitosťou terénu a architektúrou pripomínal Banskú Štiavnicu. Naviac sme boli milo prekvapení príjemnou obsluhou. Jeden veľmi úslužný pán v dôchodkovom veku a druhý troška "ráznejší" mladší kolega, ktorí nám okrem výborného jedla postupne nosili všetkých ich päť pivečiek. Svetlá jedenástka, polotmavá dvanástka, tmavá trinástka, Märzen a špeciál tmavý Doblebock. Všetky pivá nám veľmi chutili, no najviac asi Märzen. Zaujímavé pre nás bolo zistenie podobnosti medzi vznikom súčasného názvu tohto mesta a kopca Vintoperk nad Skalicou, od ktorého sme si požičali názov nášho pivovárku, keďže aj Vimperk sa až do konca druhej svetovej vojny pôvodne volal Winterberg.

 

18.jpg

 

"Městský pivovar Gabretus" vo Volaroch je súčasťou hotela Bobík. Obsluha prijemná, ktorá nás aj napriek nášmu neskorému príchodu nechala sedieť ešte takmer dve hodiny po záverečnej. Horšie už to bolo s tromi ich pivami. Svetlú "nepodarenú" jedenástku väčšina z nás ani nedopila (a ostatní len zo slušnosti ;-), konopná dvanástka sa celkom dala vypiť, pokus o belgickú pätnástku nás najmä kvôli jej kyslastej chuti tiež nenadchla a tak sme do záveru ešte zopakovali dve "konopné" kolá.

 

19.jpg

 

V nedeľu dopoľudnia na námesti v Jindřichovom Hradci v reštauračnom pivovare "Černý orel", ktorý je súčasťou Grand Hotela Černý Orel mali svoje tri čapované pivá. Polotmavá jedenástka, Svetlá dvanástka a Pšeničná jedenástka. Najviac nám chutila dvanástka a Pšenica nám veľmi pripomínala slabší Wittbier.

 

20.jpg

 

Posledná zastávka našej CARAVAN BEER TOUR "Bohemia & Moravia 2015" bola v nedeľu popoľudní v jihlavskom "Radničnom pivovare" na námestí. Najprv sme sedeli na terase, z ktorej sme sa pre veľký vietor premiestnili dovnútra, kde bol krásny interiér a kde nám postupne ponúkli svoje tri vydarené pivá. Ignác svetlý ležiak dvanástka, Zigmund polotmavý špeciál trinástka a cyklistickú SinglHopAle deviatku nefiltrovaný, nepasterizovaný, vrchne kvasený špeciál pekne chmelený. Takže posledná štácia tohto tripu dopadla dobre, nakoľko aj pivečká v Jihlave nám chutili a my sme sa tak opäť spokojní po štyroch dňoch pivného putovania po krajoch českých a moravských vracali na "rodnú hruď" do našej síce malej, no malebnej a milovanej Skalice.

 

4.jpg

 

DažBog!

 

 

TRASA

 

FOTKY & VIDEO